Til forsiden
BlåMandag i Herning
BlåMandag i Herning 2012

BlåMandag 2012

BlåMandag i Herning 2012




Programmet for 2012 er nu fastlagt.
BlåMandage i Herning bliver d. 16., 23. og 30. april samt 7. og 21. maj 2012!

-mangler din BlåMandag dato? Giv os et ring på 96272226, og lad os se på det
 
Se også hvor sjovt konfirmanderne havde det på BlåMandag 2011 i klippet ovenfor.

Shopping, spændende aktiviteter og fællesskab!

Ved spørgsmål er I meget velkomne til at kontakte:
Anja Glindtvad
VisitHerning
96272226

Shopping





Program 2012: Shopping i herningCentret og Herning City

Herning byder på alle de rigtige butikker, hvad enten det er den nyeste mode, det rigtige udstyr eller store og flotte elektronik-varer.

herningCentret

er Midtjyllands største indkøbscenter og personalet er top-gearet til at hjælpe dig med at finde lige det, du ønsker dig mest.

Indenfor mode byder centret på et hav af butikker ligefra Vila, Vero Moda, Gina Tricot og Pilgrim til Jack&Jones, Marcus, Solid m.fl.
Er det nyt elektronik-udstyr eller spil der står øverst på listen, finder du med garanti et stort og varieret udvalg!

Herning City

giver dig ligeledes rig mulighed for at finde de fedeste sko, de moderigtige smykker, den mobil du længe har ønsket dig og meget mere. Samtidig kan I nyde den glade stemning i gågaden med liv fra byens hyggelige cafeer.

Frokost




Program 2012: Lækker frokost på Sunset Boulevard el. Jensens Bøfhus

Når sulten melder sig står Sunset Boulevard el. Jensens Bøfhus klar med et lækkert udvalg.
Prøv de uimodståelige sandwich som enten blød, sprød, grov eller grillede eller The Burger med flammegrillet bøf, ost og lækre råvarer - valget er dit. Almindelig pommes frites, ketchup, mayonnaise og sodavand er selvfølgelig inklusiv!

På Jensens Bøfhus kan du frit vælge mellem kylling eller sparribs. Selvfølgelig inkl. råstegte kartofler, sovs og en lille valgfri sodavand!

Lækre menuer til din BlåMandag - hvilken menu er din favorit?

 

DGI-Huset



Program 2012: DGI-Huset Herning

Masser af sjov og velvære finder du i det helt nyåbnede DGI-Hus i Herning.

På din BlåMandag er der fri adgang til det utrolig flotte og unikke Vandkulturhus. Prøv alle fire bassiner, hvor I kan udfordre hinanden i diverse aktiviteter. Det er kun jeres fantasi, der sætter grænser for de mange timers morskab, der venter i det våde element.

Prøv for eksempel det actionprægede Springbassin med klatrevæg, vandtrampolin og svævebane eller læn dig lidt tilbage og nyd blot det lækre vandmiljø.

Sjov og vandplask ud over alle grænser!

For de aktive landkrabber er der mulighed for sportsaktiviteter i DGI-huset Herning´s hal. Her kan I frit spille hockey, fodbold m.m.



BioCity



Program 2012: BioCity Herning

En dag fyldt med oplevelser og fart bør også indeholde tid til at læne sig tilbage og bare nyde livet. BioCity byder indenfor til spændende, sjove, romantiske, nervepirrende premierefilm.

Der er frit valg mellem flere film, så I alle har alle tiders mulighed for at se den genre der lige passer til hver enkelte.

Med 804 biografstole fordelt på 6 sale er BioCity Herning Vestjyllands største biograf. Alle sale har aircondition, god benplads, kraftig hældning på stolerækkerne så alle har frit udsyn. En sand fornøjelse!

Baboon City




Program 2012: Baboon City

Baboon City er Danmarks ultimativt største helårs forlystelsescenter.

Her har I alletiders mulighed for at dyste mod hinanden i diverse hyleskægge discipliner og se hvem der bliver Baboon Mester på netop jeres BlåMandag.

I finder fede aktiviteter såsom radiobiler, rodeotyr, flere end 100 morskabsmaskiner, kæmpe forhindringsbane, trampoliner, massagestole, karaoke og meget mere.

Kun fantasien sætter grænser for morskaben og tiden vil flyve afsted. Få et brag af en afslutning på jeres BlåMandag.

Når sulten melder sig står en lækker pizzabuffet samt salat klar med rigeligt til alle. Hertil er der selvfølgelig en iskold sodavand - velbekomme.

           

           







Nyhed!


Nu også Blå Mandag den 21. maj 2012

Læs også:
Kontakt VisitHerning for yderligere information på tlf.: 96 27 22 22.

Udenfor kontorets åbningstid - send gerne en mail til ag@visitherning.com.

Program Blå Mandag 2012




BlåMandag i Herning for fuld skrue!

Tryghed og fællesskab i Herning


Med en samlet BlåMandag pakke er konfirmanderne i trygge hænder i Herning. De unge mennesker transporteres nemt og sikkert rundt i lejede busser med faste mødetidspunkter. Dertil vil en medarbejder fra turistbureauet VisitHerning være tilgængelig hele dagen på alle tre datoer.

Vi ønsker at skabe trygge rammer for de unge mennesker!
VisitHerning Østergade 21 7400 Herning Tlf. +45 96 27 22 22 BOOKING TLF. + 45 96 27 22 35 KONTAKT